Whatsapp
Telefon

Hasta Bakıcısında aradığım kriterler nasıl olmalıdır.

Hasta Bakıcı

Hastanede veya evde, bakmakla yükümlü olduğunuz hastalarınız için en ideal hasta bakıcıyı bulup, sizlerin hayatlarını kolaylaştırıyoruz.

Hasta bakıcılarımız, yatılı veya gündüzlü olmak üzere, ihtiyacınız doğrultusunda temin edilmektedir.  Bu amaçla, hasta bakıcı adaylarıyla tek tek görüşme sağlayarak, her hasta bakıcının referanslarını teyit ediyoruz. Yaptığımız mülakat sonrası, referanslarından olumlu yanıt aldığımız adayları sizlere tanıtıyoruz. Her hasta bakıcıların sabıka, ikametgâh ve kimlik bilgilerini sizlere teslim etmekle yükümlüyüz.

 

Hasta bakıcısı seçerken hastanın durumunu ve ihtiyaçlarını  göz önünde bulundurmak  çok önemlidir.

 

1: Hastanın beslenme durumuna göre :

Hastanın yutkunma refleksi var ise doğal yoldan beslenmesi yapılır. Eğer hasta yemek konusunda zorluk çekiyorsa, yemekleri küçük lokmalar halinde yedirmede yardımcı olmak gerekmektedir.

Hastanın yutkunma refleksi yok ise buna alternatif yöntem olarak Nazogastrik Sonda ( Burnundan ) veya PEG ( Mideden) ile beslenmesi sağlanır. Hasta bakıcıları ise bu yöntem ile hastanın yeterli kadar sıvı ve mama vererek beslenmelerini sağlamaktadırlar.

2: İdrar takibi:

Hasta bakıcılar,  günlük olarak hastaların çıkardığı idrar miktarını takip etmek zorundadır. Hastaya verilen sıvının miktarına göre çıkan idrarı orantılamak çok önemlidir. Takip edilen idrar torbası boşaltılır yada yenisi ile değiştirilir.

3: Alt Bakımı Durumuna Göre:

Kısmi süreli veya daimi yatağa bağımlı hastanın alt bakımı çok önemlidir. Zamanında yapılmayan alt bakımı, yatak yaralarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden sık sık takip edilmelidir.

4 : Düzenli ilaç alımı:

Hastalar belirli zamanlarda ilaçlarını almayı unuturlar ve bu durum hastalıklarının ilerlemesine sebep olabilir. Özellikle Alzheimer ve Demans hastaları için ilaçlarını zamanında almaları çok önemli bir yere sahiptir. Düzenli ilaç alımından sonra, biten ilaçlarının da takibi de aynı oranda  önemlidir. İlaç takibinin her aşaması hasta bakıcıların görev ve sorumlulukları arasındadır.

5: Ev işleri ve temizlik:

Hasta bakıcı, yatılı veya gündüzlü çalıştığı evde bakımını yaptığı hastanın yanı sıra boş zamanlarında ise ev işlerine yardımcı olmaktadırlar.

6:  Hastaya Uygun pozisyon vermek:

Yatağa bağımlı hastalar için hasta karyolası olmazsa olmazlardandır. Hasta karyolası, hastaya yemek yemeyi kolaylaştırdığı gibi, aynı zamanda yatak içinde uygun pozisyonların verilmesine de olanak sağlar. Yatağa bağımlı hastaların yatak yarası oluşumunu önlemek için mutlaka yatak içinde belirli aralıklarla pozisyon vermek gerekmektedir.

7:  Egzersiz :

Yatağa bağımlı hastaların kas iskelet sistemi güçlendirmek amaçlı, yatak içinde basit fizik tedavi hareketleri yaparak yatak yarası oluşumunu önlemek mümkündür.

8: Masaj:

Yatağa bağımlı ve felç geçirmiş hastaların, belirli kremler aracılığı ile yapılacak masaj uygulamaları, vücutlarındaki deri kurumalarının önüne geçer. Aynı zamanda bu uygulama ile kan dolaşımını hızlandırmak mümkündür.

 

9:Özel kriterler

Hastanın durumuna göre profesyonel bakıcı talebinde bulunabilirsiniz.  Öncelikle hastanın ihtiyaçlarını tam ve eskizsiz anlatmış olmanız gerekmektedir.

*Hastanız aspirasyon  gerektiren bir hasta ise bu profesyonellik ve sertifikasyon gerektiren bir durumdur.  Çalışılacak personel ise mutlaka sertifikalı hasta bakıcı veya Hemşire olması gerekmektedir.

*Trakea kanullü olan hastalarımız için ise mutlaka sertifikalı hasta bakıcı veya Hemşire olması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Tümü